تفاوت سیم کشی سنتی و هوشمند

با روند رو به رشد استفاده از خانه های هوشمند و هوشمند سازی پروژه های درحال ساخت توسط مجریان و پیمانکاران برق ساختمان، تفاوت سیم کشی هوشمند و سنتی یکی از دغدغه های اصلی برای دوستانی که برای بار اول تجریه اجرای سیم کشی هوشمند ساختمان را دارند می باشد.

 

مقایسه سیم کشی هوشمند و سنتی

نحوه سیم کشی خانه هوشمند با سیم کشی سنتی تفاوت هایی دارد که در یک بیان ساده می توان گفت در حالت سنتی برای کنترل هر مصرف کننده ، کلیدی سر راه تغذیه آن قرار می دهیم ولی در سیم کشی هوشمند یک خانه طبق استاندارد سیم کشی هوشمند تمامی مصرف کننده ها از تابلو برق هوشمند و در واقع ماژولهای خروجی (مثل رله و …) تغذیه و کنترل می شوند .

نحوه سیم کشی هوشمند

در شکل زیر به طور شماتیک تفاوت سیم کشی هوشمند روشنایی و سیم کشی سنتی را ملاحظه می فرمایید.

سیم کشی روشنایی سنتی :

 

سیم کشی روشنایی هوشمند:

 

سیم کشی کلید هوشمند

همزمان در شکل شماتیک فوق نحوه سیم کشی کلید هوشمند را نیز ملاحظه میفرمایید. خط سبز در شکل نماد کابل دیتا میباشد که عموما از کابل شبکه یا کابل knx استفاده میگردد.

نقشه سیم کشی خانه هوشمند

همچنین از این قسمت نمونه نقشه سیم کشی برق هوشمند ساختمان را دانلود فرمایید. توجه فرمایید که این نقشه صرفا جهت آشنایی بیشتر با نحوه ی سیم کشی برق هوشمند ساختمان میباشد و میتوانید جهت هرگونه سوال و ابهامی برای پروژه های اجرایی از کارشناسان خانه هوشمند کوباکو به طور رایگان مشاوره بگیرید.

خانه هوشمند بدون سیم کشی

برخی از سیستم های خانه هوشمند که بیشتر مناسب ساختمان های ساخته شده و در حال بهره برداری هستند ،ارتباط بین تجهیزات هوشمند را به طور وایرلس (بی سیم) انجام می دهند. که بدیهی است در این حالت نیز همچنان نیاز به سیم کشی برای تغذیه مصرف کننده ها مثل روشنایی ها ،فن کوئل و …. هستیم و صرفا دستورات و دیتا بین قطعات به طور بی سیم منتقل می شود که برای روشن تر شدن این موضوع به مقایسه خانه هوشمند سیمی و بیسیم مراجعه فرمایید. و همچنین به عنوان نمونه کلید های لمسی بی سیم را ملاحظه فرمایید.

آموزش سیم کشی هوشمند ساختمان

خانه هوشمند کوباکو ضمن درک دغدغه سازندگان و مجریان برق ساختمان با توجه به بروز سوالات مختلف در حین تصمیم گیری و اجرا و از طرفی ضرورت اجرای هوشمند سازی ساختمان، اقدام به برگزاری دوره ای ساختمان هوشمند مینماید تا برای عزیزانی که برای اولین بار قصد هوشمند سازی ساختمان خود یا به روز رسانی دانش خود در این حوزه را دارند مورد استفاده قرارگیرد.

نحوه سیم کشی knx

همانطور که میدانیم ( اگر نمیدانیم میتوانید به قسمت پروتکل های هوشمند سازی مراجعه فرمایید) knx یکی از پروتکل های هوشمند سازی رایج در دنیا میباشد که توسط انجمن knx در بلژیک ارائه شده و مدیریت میشود. نحوه سیم کشی این پروتکل نیز مطابق با توضیحات فوق میباشد. لازم به ذکر است نحوه سیم کشی نیز کاملا مطابق با توضیحات فوق و استاندارد های جهانی از جمله پروتکل knx میباشد.

< خانه هوشمتد >استاندارد سیم کشی هوشمند برق ساختمان

استاندارد سیم کشی هوشمند ساختمان در اصطلاح به شکل ستاره ای میباشد که در دنیا در حال اجرا میباشد و تمامی استاندارد های معتبر از جمله بیش از 480 شرکت تولید کننده تحت پروتکل knx این استاندارد را رعایت مینمایند. لذا سایر روش های مابین اینها که به شکل غیر استاندارد هستند( به دلیل سهوات تولید و اجرا یا…) مشکلات متعددی در زمان کاربری و نگهداری ایجاد میکنند. از جمله عدم انعطاف پذیری ، ضعیف بودن رله ها که منجر به سوختگی و… میشود ، صدای رله ها در فضای بهره برداری و…

 

Copyright Don Ursulo 2021
Tech Nerd theme designed by Siteturner